Chov sliepok v zime.
Čo treba zabezpečiť, aby sliepočky v zime neprestali znášať.
Plánujete sliepočky chovať aj v zime a máte strach, aby vám neprestali znášať, alebo dokonca či tú hroznú zimu prežijú? Netreba sa obávať, sliepočky sú vlastne také chodiace páperové bundy. Majú výbornú termoreguláciu, zima im len tak neublíži. Oveľa horšie zvládajú teplo, prievan a vlhkosť.
Ak teda sliepočky chováte, viete, že dôležitý je aj výber plemena:
Výber správneho plemena sliepok
Vyberte si správne plemeno sliepočiek v závislostí od vašich klimatických podmienok,predídete tak mnohým problémov.Chladnú zimu dobre znášajú plemená: Moravia, Oravky, Orpingtonky, Hodvábničky. Taká Moravia, otužilá sliepočka zvládne aj oravskú zimu. Stačí, aby mala v kuríne teplotu 8 ºC, čo sa ľahko dosiahne 1 červenou žiarovkou.Mierne chladné podmienky hravo zvládne plemeno Sussex, Šumavanky, Rýnske sliepky.Náchylné na zimu sú plemená v veľkými hrebeňmi ako je napr. Minorky, Leghorky.
Ako sa sliepočky chránia pred zimou:
Majú výbornú schopnosť termoregulácie, našuchoria si perie, čím sa vytvorí izolačná bariéra, ktorou si sliepočka udržia teplo. Hrebene si chránia zastrčením hlavičky pod krídlo. Aj tu platí: v jednote je sila. Ak vyberiete správnu veľkosť kurína, sliepočky sa vzájomne dokážu ohriať samé. Kurín im poskytuje miesto, kde sa môžu pohodlne usadiť, načechrať si perie a pritúliť sa k svojim kamarátkam. Príliš veľký kurín si sliepočky vlastným telom ani spoločnými silami nedokážu vyhriať. Odporúča sa cca 6 sliepočiek na 1 m2.
Ako im vieme v zime pomôcť?
Zatepliť kurín? Určite nie! Ak, tak ho treba len trochu prispôsobiť na zimu. Viac sa dočítate v článku: Zateplený kurín. Ano alebo nie.