Oplotenie pre sliepky?
Voľný kamarátsky vzťah so sliepočkami?
Určite nie!
Ak sa rozhodnete chovať hydinu,dávajte pozor. Je to návykové. Neviete sa dočkať, kedy pôjdete skontrolovať hniezda a prinesiete si čerstvé vajíčka. Čoskoro bude hnedá sliepočka vašou najlepšou kamarátkou.
Avšak.. určite ju nepozývajte na kávu do domu, ani nepúšťajte voľne po záhrade.
Čo je úskalie „voľného výbehu“ ?
"Možnosti oplotenia sliepok na záhrade"
Na výber je viacero variant.
Čím väčší výbeh, tým lepšie. Ak zvolíte tento variant, pustíte sliepky občas na pole, do voľnej prírody alebo necháte ich popásť sa na čerstvej trávičke. Aj tu na ne nesmiete zabudnúť a musíte ich strážiť.Ak sa vám na ne nechce dohliadať, výborným riešením je prenosný výbeh pre sliepky dostupný v rôznych veľkostiach.Vďaka kolieskam výbeh so sliepkami ľahko a bezpečne presuniete na čerstvú pašu bez obavy, že by vám rozhrabali polovicu záhrady alebo sa niekam zamotali. Výbeh so sliepkami pri správnom používaní poslúži ako ekologická kosačka.Pre tých, čo majú dostatočne veľkú záhradu, a sú ochotní časť z nej prenajať svojim nosniciam, výborne poslúžiaIdeálna veľkosť plochy pre jednu sliepku je cca 4-10m².Čím viac priestoru, tým väčšia istota, že trávnatý porast bude stíhať dorastať a sliepky budú mať vždy čerstvú pašu plnú vitamínov.
Dôvody „uväznenia“ sliepočiek za okami pletiva
V kuríne sa zdá byť sliepka (s)pokojná, len si tak sedí, kvoká. No netreba sa nechať oklamať. Keď ju raz vypustíte len tak voľne po záhrade, hrable sa nechytajú. Tieto krásavice v rytme disco tanca rozhrabú záhradu, vyzobú dážďovky náletom na vaše nádherné vyvýšené záhony a keď ich budete naháňaťa snažiť sa ich zavrieť, stavte sa, že šliapnete do toho “šťastia”, čo vám v tráve zanechajú. A vajíčko to určite nebude.
Ak však vytvoríte vhodné podmienky, chov sliepočiek je tým správnym rozhodnutím. Sú nenáročné, milé, rady sa nechajú aj vystískať, znesú vajíčka, neskôr dajú chutné, chudé mäso, ale aj kvalitné hnojivo na rastliny.